Parametry zdjęć

Niektóre czynniki wpływają bardzo na wygląda naszego zdjęcia, inne mniej. Tutaj można znaleźć kilka podstawowych. 



Pierwszy parametr to wartość przysłony. Przysłona reguluje wielkość otworu, przez który do aparatu wpada światło. Jej zasada działania przypomina nieco zasadę działania oka ludzkiego. Im więcej jest światła, tym otwór jest mniejszy. Im więcej- tym większy. Ten parametr bardzo wpływa na głębię ostrości, czyli zakres odległości, w którym obiekty obserwowane przez urządzenie sprawiają wrażenie ostrych. Przysłonę oznaczamy literą f. Cyfry oznaczają jej wartość. Im wartość liczby jest mniejsza, tym większy jest otwór i więcej światła dociera do matrycy.



Ważną rolę odgrywa również tzw. zoom (przybliżenie). Zoomu używamy, gdy chcemy przybliżyć jakiś obiekt bez podchodzenia do niego. "Efektem ubocznym" zoomu jest również osiągnięcie bardzo małej głębi ostrości. 

Zoom- tło bardziej rozmazane
Brak zoomu- dość wyraźnie widać tło























Zazwyczaj, gdy robimy zdjęcie, zależy nam na ostrości najważniejszego obiektu. Ustawienie ostrości to jedno z zadań obiektywu. W zaawansowanych aparatach ostrość można nastawić również manualnie.




1,5s
1/4000s
Czas naświetlenia pełni ważną funkcję, gdy fotografujemy ruch i chcemy ukazać dynamikę, bądź na odwrót. Czas naświetlenia to czas, kiedy otwarta jest migawka. Jeśli ustawimy długi czas otwarcia migawki (np. 1/30 sekundy), to obiekty poruszające się będą rozmazane. Jeśli dobierzemy krótki czas (np. 1/1000 sekundy), obiekty te zastygną w ruchu.




ISO wyraża czułość na światło matrycy. Tę wartość zazwyczaj wyraża się w zakresie od 50 do 1600, ale niektóre aparaty dysponują jeszcze wyższymi czułościami. Im niższe ISO, tym mniejsza czułość. Skrót ustanowiła międzynarodowa federacja zajmująca się określaniem standardów- International Organization fot Standardization. Ważny jest fakt, że gdy ISO jest za wysokie, na zdjęciu pojawiają się "szumy". Niszczy to jego kolory i ogólne wrażenie estetyczne. Dlatego najlepiej robić zdjęcia przy jak najlepszym oświetleniu.
Na wszystkich zdjęciach świecznika i wody, po przybliżeniu można zobaczyć szumy- ja zrobiłam to celowo, aby pokazać, jak to wygląda w praktyce.